گزارش بازار

گزارش بازار: یک‌شنبه ۲۷ مرداد ۹۸؛ فسازان می‌آید

عرضه اولیه فسازان
Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

یک روز مانده به عرضه عضو جدید بورس اوراق بهادار تهران یعنی “غلتک سازان سپاهان” یا به اختصار بورسی” فسازان “شاخص رنگ قرمز به‌خود دید و بار دیگر ترس از ریزش را در دل سرمایه گذاران زنده کرد. امروز شاخص کل بورس تهران ریزش ۴۱۳ واحدی را تجربه نمود و در جایگاه ۲۶۰۹۹۲ واحد آرام گرفت. شاخص فرابورس ایران هم با این حرکت برادر دو‌قلو خود همراه شد و با ریزش ۱۶ واحدی به‌سطح ۳۵۰۹ واحد رسید. در مقابل وضعیت ریزشی شاخص‌ها و بازار، شاخص هم‌وزن توانست با ثبت رشد ۳۸۰ واحدی رقم ۶۹۳۲۰ واحد را تجربه نماید و همچنان سهامداران را به وجود روند صعودی در سهام کوچک امیدوار سازد. در ادامه با دانا تریدر همراه باشید.

در معاملات روز یک‌شنبه نماد‌های همراه، ومعادن، فولاد، رمپنا و فملی بیشترین تاثیر منفی و شپنا و تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس اوراق بهادار تهران گذاشتند. در فرابورس ایران نیز میدکو، مارون، هرمز، بپاس، سمگا، کوثر و زاگرس بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند. برترین گروه‌های صنعت هم به‌ترتیب، خودرو، شیمیایی، فرآورده نفتی، انبوه سازی، فلزات اساسی، بانک‌ها و سرمایه گذاری‌ها بودند.

نکته قابل توجه بازار امروز مشکلات مقطعی هسته و سامانه آنلاین کارگزاری‌ها بود که در گذشته روز عرضه اولیه با آن برخورد می‌کردیم ولی این‌بار یک‌ روز قبل از راه‌یابی فسازان به بازار شاهد آن بودیم. به‌نظر می‌رسد این مشکل به‌دلیل استقبال روز افزون به بازار سرمایه و عدم بستر سازی مناسب اتفاق افتاده که ادامه این مسئله در آینده نزدیک دردسر‌های زیادی ایجاد خواهد کرد.

بررسی نفشه بازار یک‌شنبه ۲۷ مرداد ۹۸:

همان‌طور که در نقشه می‌بینید ریزش بازار اکثر گروه‌ها را کم و بیش درگیر کرده و رنگ قرمز را به نابلو معاملات اضافه نموده است. در این بین بعضی گروه‌ها همچنان به مسیر خود بی‌توجه به جو غالب بازار ادامه می‌دهند که به‌نظر می‌رسد همین سهم‌ها دلیل رشد شاخص کل هم‌وزن بوده‌اند. مشخص نیست این اقبال به سهام کوچک و بازار پایه تا چه زمانی ادامه خواهد یافت ولی آن‌چه می‌توان با قطعیت گفت متناقض بودن این حرکات با بنیاد اکثر این نماد‌ها است.

عرضه اولیه فسازان

دیدگاه خود را بگویید