گزارش بازار

گزارش بازار: دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸

رشد بورس تهران
Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

در انتهای معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ۱۱۶۸ واحد افزایش به قله ۲۵۶۶۹۸ واحد دست یافت و هم‌چنان روند صعودی خود را حفظ کرد. هم‌چنین شاخص فرابورس ایران با رشد ناچیز ۳ واحدی به جایگاه ۳۴۰۹ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز که نشان دهنده وضعیت نماد‌‌های کوچک و کم ارزش بازار است با رشد ۹۶۷ واحدی سطح ۶۴۵۴۲ واحد را فتح نمود. در ادامه با دانا تریدر همراه باشید.

در معاملات امروز نماد‌های اخابر، حکشتی و وپارس بیشترین تاثیر مثبت و فملی، وغدیر، وامید و نوری بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس اوراق بهادار تهران گذاشتند. در فرابورس ایران نیز دماوند، میدکو، مارون، بمپنا، مادیرا، کگهر و سمگا بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند. برترین گروه‌های صنعت هم به‌ترتیب، شیمیایی، فلزات اساسی، مواد دارویی، خودرو، سرمایه گذاری‌ها، بانک‌ها و غذایی بجز قند بودند.

امروز همان‌طور که انتظار می‌رفت روند صعودی بازار ادامه داشت و اکثر سهام کار خود را در محدوده مثبت به پایان رسانده‌اند. اما نکته مهمی که باید به‌ آن توجه کرد ریزش در نماد‌های مهم و شاخص ساز است که می‌تواند روند معکوس را به بازار القا کند. در این راستا همان‌طور که در بخش نماد‌های تاثیر گذار دیدیم تعداد شرکت‌هایی که اثر منفی بر شاخص داشته‌اند بیشتر از مثبت‌ها بود بنابراین افزایش ۱۱۶۸ واحدی شاخص بورس تهران ناشی از سهامی است که ارزش بازار کمی دارند و در این لیست جای نمی‌گیرند.

در انتهای این گزارش با نگاهی به نقشه بازار تداوم روند صعودی در گروه مواد دارویی را میبینیم اما خودرویی‌ها با ریزش خساپا دچار ضعف در معاملات شده‌اند، باید دید در آینده این گروه می‌تواند بخشی از رشد اخیر بازار را درک کند یا خیر.

رشد بورس تهران

دیدگاه خود را بگویید