گزارش بازار

گزارش بازار: یک‌شنبه ۳۰ تیر ۹۸؛ جولان سلاطین سود در غیاب سلاطین زیان

گزارش بازار 30 تیر 98
Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

بازار در دومین روز کاری هفته با چرخش نسبت‌ به روند روز‌های گذشته صعودی بود در نتیجه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد خوب ۳۲۲۴ واحدی در جایگاه ۲۴۹۶۶۱ واحد آرام گرفت. شاخص فرابورس ایران نیز با افزایش ۱۹ پله‌ای به سطح ۳۲۳۲ واحدی رسید. شاخص هم‌وزن هم ۳۸۸ واحد رشد کرد و عدد ۶۰۱۳۰ واحد را ثبت نمود. در ادامه با دانا تریدر همراه باشید.

در معاملات روز یکشنبه نماد‌های فارس، کگل، پارس، پارسان، تاپیکو، وغدیر و فخوز بیشترین تاثیر بر شاخص را در بورس اوراق بهادار تهران داشتند. در فرابورس ایران هم زاگرس، مارون و هرمز بیشترین تاثیر مثبت و میدکو، کرمان، بپاس و کگهر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند. برترین گروه‌های صنعت به‌ترتیب، شیمیایی، فلزات اساسی، چند رشته‌ای صنعتی، کانه فلزی، سرمایه گذاری‌ها، زراعت و کانه غیر‌فلزی بودند.

در معاملات روز جاری اکثر نماد‌ها به‌استقبال مجمع رفته و متوقف بودند. در این بین برخی شرکت‌های بزرگ بازار از جمله گروه فلزات اساسی و شیمیایی‌ها مجامع خود را برگزار کرده و با تقسیم سود در قیمت جذابی معامله می‌شدند در نتیجه با نبود سهم‌های زیان‌ده هم‌چون گروه خودرو راه برای این نماد‌ها باز بود تا با استقبال روبرو شده و به محدوده صف خرید برسند.

بررسی نقشه بازار یک‌شنبه ۳۰ تیر ۹۸:

همان‌طور که توضیح دادیم و در نقشه بازار نیز می‌بینید رنگ سبز به بازار بازگشته و نماد‌های بسیاری به محدوده صف خرید رسیدند. اما نکته جالبی که در بازار امروز دیده می‌شد منفی بودن اکثر سهم‌هایی است که در چند ماه اخیر رشد زیادی داشته‌اند. پس می‌توان فهمید که بازار به‌سمت نماد‌های بنیادی که رشد چندانی نداشته‌اند چرخش کرده و قصد ندارد به حمایت از گروه‌هایی که با افزایش بی‌رویه‌ای روبرو بودند ادامه دهد. مهم‌ترین گروه امروز شیمیایی‌ها بودند که بیشترین ارزش معاملات را به‌خود اختصاص دادند و اکثر جایگاه‌های موجود در بخش نماد‌های موثر بر شاخص را دربر گرفتند.

گزارش بازار 30 تیر 98

 

دیدگاه خود را بگویید