گزارش بازار

گزارش بازار: چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸؛ دنده معکوس بازار به‌کمک قطعنامه آمریکا

عقب‌گرد بازار
Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

آخرین روز کاری بازار با دنده معکوس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همراه بود. این شاخص با تغییر روند نسبت به روز سه‌شنبه، ۵۲۲ واحد رشد کرد و در جایگاه ۲۴۶۷۹۰ واحد آرام گرفت. شاخص فرابورس ایران نیز ۱۹ واحد افزایش یافت و به سطح ۳۲۰۶ واحد رسید. اما امروز برخلاف بورس و فرابورس، شاخص هم‌وزن ۱۲۶ واحد افت کرد و عدد ۵۹۹۵۹ واحد را ثبت نمود و وضعیت سهم‌های کوچک بازار را به‌نمایش گذاشت. در ادامه با دانا تریدر همراه باشید.

در معاملات روز چهارشنبه نماد‌های اخابر، فارس، وغدیر، ومعادن، تاپیکو و نوری بشترین تاثیر مثبت و کگل بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گذاشتند. در فرابورس ایران هم برآیند تاثیر زاگرس، کگهر، هرمز، میدکو، مارون، کرمان و بمپنا موجب رشد شاخص گردید. برترین گروه‌های صنعت به‌ترتیب، شیمیایی، خودرو، بانک‌ها، فلزات اساسی، سرمایه‌گذاری‌ها، کانه فلزی و غذایی بجز قند بودند.

ابتدای معاملات امروز با عقب‌گرد شاخص و بازگشت به روند مثبت در تابلو معاملات همراه بود. به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل این برگشت، قطعنامه آمریکا برای حضور دوباره این کشور در برجام بود. در ادامه با فروکش نمودن هیجانات و خبر ریزش سنگین دلار معاملات متعادل‌تر پیگیری شد و بسیاری از نماد‌ها به‌سمت دامنه منفی حرکت کردند. درنهایت بازار کار خود را با نیمی از سهم‌های مثبت و نیمی منفی به‌پایان رساند.

بررسی نقشه بازار چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸:

با نگاهی به نقشه بازار می‌بینیم که نوری برخلاف دیروز که با صف خرید به انتهای بازار رسیده بود، با وجود کمک ناظر بازار متعادل شده و کم کم با نزدیک شدن به زمان مجمع بازدهی اولیه خود را به‌پایان می‌رساند. با کمک نوری و جو معکوس بازار اکثر گروه شیمیایی سبز رنگ هستند و با در دست گرفتن بخش بزرگی از ارزش معاملات گام مهمی در مثبت شدن شاخص کل برداشتند. متاسفانه برخلاف انتظارات سهام گروه خودرو که هنوز رشد چندانی در روند صعودی ماه‌های اخیر نداشته‌اند، امروز هم وضعیت خود را در دامنه منفی ثبت نمودند.

عقب‌گرد بازار

دیدگاه خود را بگویید