آتی سکه و زعفران

آشنایی با بازار آتی؛ کسب سود با خرید و فروش کالا برای آینده!

آشنایی با بازار آتی
Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

معاملات فیوچرز یا Futures از معروف‌ترین انواع معاملات در جهان محسوب می‌شوند. این معاملات در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی آیا می‌دانستید که در ایران هم چنین بازاری تحت عنوان آتی پایه‌ریزی شده و در‌حال فعالیت است؟ در ادامه با دانا تریدر همراه باشید تا به اختصار با جزئیات این بازار در ایران آشنا شویم.

معاملات فیوچرز در ایران

معاملات فیوچرز در دنیا یکی از زمینه‌های سرمایه گذاری پر رونق است که به‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های منحصر به‌فرد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به بازار‌های مالی را به‌خود جلب کرده است. این بازار معمولا برای انجام معاملات کالا به‌کار می‌رود و در این روش معامله‌گران متعهد به خرید یا فروش یک کالا با قیمت مشخص در آینده می‌شوند. در واقع تحویل کالا یا پرداخت وجه با فاصله چند ماه از زمان ثبت سفارش انجام خواهد شد. در این روش  طرفین معامله برای تضمین انجام تعهد خود مبلغی را نزد شخصی امین قرار می‌دهند. در ایران این شخص امین بورس کالا است و این معاملات تحت عنوان بازار آتی برای کالا‌های طلا، زعفران و زیره انجام می‌گیرد.

آشنایی با بازار آتی

ویژگی‌های قرارداد‌های آتی

از آن‌جا که قرارداد‌های آتی از معاملات فیوچرز الگو برداری شده‌اند پس باید ویژگی‌های این معاملات که موجب رونق آن‌ها شده را نیز داشته باشند که در ذیل به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • معاملات دو طرفه ( در این ویژگی طرفین می‌توانند در هر یک از موقعیت‌های خرید یا فروش سفارش خود را ثبت کنند؛ به عبارت دیگر از بازار صعودی یا حتی نزولی سود برند.)
  • وجود اهرم در معاملات ( به کمک این ویژگی هر سرمایه گذار می‌تواند معاملاتی با ارزش چند برابر دارایی خود را انجام دهد.)
  • ساعات معاملاتی بیشتر نسبت به بازار بورس ( ۱۰ صبح تا ۵  بعد از ظهر)
  • کارمزد کم معاملات
  • امکان انجام معامله با حداقل سرمایه
  • تضمین بورس کالا برای تحویل کالا در زمان سر رسید

 

چرا در بازار آتی فعالیت کنیم؟

بهترین دلایلی که می‌توان برای شروع فعالیت در این بازار عنوان کرد وجود معاملات دو طرفه و اهرم است. قابلیت ثبت سفارش به هر دو صورت خرید و فروش به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد که هم از صعود بازار و هم از نزول آن سود ببرند. این در حالی است که در معاملات سهام تنها می‌توان از بازار رو به رشد سود برد و با کاهش قیمت‌ها باید سهم مستعد رشد دیگری پیدا کنید. وجود اهرم هم یک ویژگی وسوسه کننده برای تمام فعالین بازارهای مالی است. طبق تجربیات تیم دانا تریدر برای معاملات زعفران که به دو صورت نگین و پوشال در بورس کالا انجام می‌شود، در معاملات نگین ضریب ۴ و پوشال ضریب ۶ در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب هر پنج درصد تغییر در نوع اول، ۲۰ درصد و در نوع دوم، ۳۰ درصد دارایی شما را جابجا می‌کند.

چرا در بازار آتی فعالیت نکنیم؟

شاید بتوان یکی از بهترین دلایل اقبال به قرارداد‌های آتی را مهم‌ترین دلیل برای ترسیدن از این بازار دانست. وجود اهرم همان‌گونه که برای یک سرمایه‌گذار وسوسه برانگیز است باید ترسناک هم باشد. این ویژگی می‌تواند افراد بسیاری را نقره داغ کند و ظرف مدت کوتاهی بخش بزرگی از دارایی افراد را به نابودی بکشاند. مورد بعدی که باید در این بخش به‌ آن اشاره کنیم نبود سابقه برای این قرارداد‌ها است. هر معامله‌گر برای این‌که خرید یا فروش خوبی داشته باشد نیاز به تاریخچه یا دیتا دارد اما بازار آتی ایران به‌دلیل وجود سر‌ رسید چند ماهه نمی‌تواند از این ویژگی به‌درستی برخوردار باشد. حجم کم معاملات این قرارداد‌ها در ایران هم از ریسک‌های مهم فعالیت در این حوزه است که البته در ماه‌های اخیر با جذاب‌تر شدن مارکت این مشکل هم در حال رفع است.

آشنایی با بازار آتی

کلام آخر

پیش زمینه فعالیت در هر یک از بازار‌های مالی یادگیری و آموزش است پس به شما همراهان دانا تریدر توصیه می‌کنیم که اگر قصد ورود به قرارداد‌های آتی را دارید حتما قبل از شروع معاملات خود از آموزش مناسب استفاده کنید تا بیشترین سود را از این بازار پر‌بازده کسب نمایید.    

دیدگاه خود را بگویید