آموزش بورس اوراق بهادار

حداقل سرمایه لازم برای فعالیت در بورس چقدر است؟

Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

یکی از باورهای اشتباه در میان اکثر ایرانیان، تفکر تعلق داشتن بازارهای مالی از جمله بورس اوراق بهادار به افراد دارای سرمایه زیاد و متمول است. این موضوع سبب شده است افراد زیادی به واسطه عدم دسترسی به سرمایه زیاد، خود را از فعالیت در بازار سرمایه محروم کنند؛ این در حالی است که بازار اوراق بهادار در ایران می‌تواند یکی از بهترین میزبان‌ها برای سرمایه‌های کوچک یا به اصطلاح پول‌های خردی باشد که در خانه‌ها و یا بانک‌ها در حال خاک خوردن هستند. در ادامه قرار است بدانیم که حداقل سرمایه لازم برای فعالیت در بورس اوراق بهادار تهران چقدر است.

حداقل سرمایه لازم برای بورس اوراق بهادار:

طبق قانون حداقل میزان سرمایه‌گذاری در یک نماد در بورس اوراق بهادار تهران مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است. البته این مبلغ برای خرید عرضه‌های اولیه محدودیتی ندارد و سرمایه‌گذار می‌تواند حتی با مبالغ کمتر از ۱۰۰ هزار تومان نیز اقدام به معامله کند. بنابراین مشخص است که سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه برای تمامی افراد به راحتی امکان پذیر است و امکان حضور افراد از همه قشرها و طبقات اجتماعی در آن وجود دارد. اگرچه ممکن است تصور شود که میزان سود کسب شده برای سرمایه‌ای ۱۰۰ هزار تومانی چشم‌گیر نیست، با این حال باید بدانید با توجه به ماهیت مرکب بودن سود کسب شده در بازار سرمایه، می‌توان از سرمایه‌های بسیار کوچک نیز سودهای مناسبی دریافت کرد.

برای شروع فعالیت در بورس اوراق بهادار چه مقدار سرمایه مناسب است:

پاسخ به این سوال کمی مشکل است، در واقع بهتر است بگوییم که این سوال می‌تواند در افراد مختلف جواب‌های متفاوتی داشته باشد. به صورت کلی توصیه می‌شود شروع فعالیت در بازار سرمایه، با مبالغ زیر ۵۰۰ هزار تومان و خرید از چند سهم‌ مختلف صورت بگیرد. به این ترتیب می‌توان با نحوه انجام معاملات و شیوه فعالیت در این بازار بدون متحمل شدن ضررهای سنگین، کاملا آشنایی پیدا کرد.

پس از آشنایی با فضای بازار سرمایه و کسب دانش‌های لازم، شما می‌توانید مقدار سرمایه خود را افزایش دید. باید توجه داشت که ریسک فعالیت در بورس اوراق بهادار بسیار بالاست و ممکن است هر اتفاقی در آن رخ دهد، از این رو سرمایه‌ای را وارد این بازار کنید که به آن نیاز ضروری ندارید. گذشته از ضررهای احتمالی، فروش سهم‌های خریداری شده در بورس می‌تواند زمان‌بر باشد که با توجه به ساعات کم معاملاتی در ایران و هم‌چنین پروسه‌های اداری واریز وجه بعد از فروش سهم، می‌تواند تا چند روز به طول بی‌انجامد.

دیدگاه خود را بگویید