گزارش بازار

گزارش بازار: دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸؛ غلبه رنگ سرخ بر شاخص

Avatar
نوشته شده توسط محمد مهدی اسلاملو

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با کاهش ۲۷۴ واحدی، به جایگاه ۲۵۳۳۰۳ واحد رسید. این در حالی است که روند صعودی شاخص در روز‌های گذشته سرمایه‌ گذاران را در انتظار تداوم این رشد قرار داده بود. شاخص فرابورس ایران نیز ۵ واحد افت کرد و در محدوده ۳۳۱۱ واحد آرام گرفت. شاخص هم‌وزن هم با تبعیت از بورس تهران و فرابورس ایران کاهش ۳۵۲ واحدی  را به‌خود دید و در ایستگاه ۶۱۹۵۲ واحد آرام گرفت تا بالاخره این شاخص نشان‌دهنده وضعیت سهام کوچک بازار هم رنگ قرمز به خود ببیند. در ادامه به بررسی جزئیات بازار امروز می‌پردازیم با دانا تریدر همراه باشید.

تاثیرگذارترین نمادهای بازار در ایجاد وضعیت منفی را می‌توان نمادهای فخوز، خودرو، جم، خساپا و وغدیر دانست. در بخش مثبت بازار نیز نمادهای رمپنا، شخارک، پارس، نوری، حکشتی، کگل و همراه خودنمایی می‌کنند تا برآیند تقابل این دو گروه موجب ریزش شاخص بورس اوراق بهادار تهران شود. در فرابورس ایران نیز دماوند، زاگرس، میدکو، مارون، ذوب، کرمان و دی بیشترین تاثیر را برشاخص گذاشتند. برترین گروه‌های صنعت هم به‌ترتیب، شیمیایی، خودرو، بانک‌ها، فلزات اساسی، حمل و نقل، مواد دارویی و سرمایه گذاری‌ها بودند.

شروع معاملات روز دوشنبه هم‌چون روز‌های قبل امیدوار کننده و مثبت بود اما در ادامه اکثر نماد‌های بازار ریزش سنگینی را تجربه کردند و به محدوده صف فروش رسیدند. شاید بتوان گفت هیجان ایجاد شده از خبر تغییر در ساعات کاری سامانه مدیریت ریسک به تمام تایم کاری بازار که از فردا اجرا خواهد شد یکی از دلایل مهم قرار‌گیری رنگ قرمز بر تابلو معاملات است.

نگاهی به نقشه بازار دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸:

در این بخش می‌بینیم که سهام بسیاری از شرکت‌ها مخصوصا گروه خودرو در دامنه منفی و نزدیک به صف فروش کار خود را به‌پایان رساندند. در‌مقابل این وضعیت اندک سهم‌هایی نیز در محدوده مثبت معامله می‌شدند تا همچنان بتوانیم به آینده بازار امیدوار باشیم و هنوز در فاصله زیادی از وضعیت مهر‌ماه قرار بگیریم.

 

ریزش شاخص

دیدگاه خود را بگویید