آموزش فارکس

آشنایی با بازار فارکس؛ کسب سود در دنیای ارزهای خارجی!

فارکس چیست
Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

احتمالا تاکنون نام بازار فارکس را شنیده‌اید، بازاری که بیشتر مختص به حرفه‌ای‌های معامله‌گری بوده و می‌تواند بسیاری ازرویاهایتان از کسب درآمد در بورس را به واقعیت تبدیل کند. در ادامه قصد داریم با این بازار مهم و طرفدار بیش‌تر آشنا شویم.

فارکس چیست؟ چه تفاوتی با بازار سهام دارد؟

فارکس یا Forex از دو کلمه Foreign Exchange به معنای معامله ارز گرفته شده است. فارکس بازاری جهانی و تقریبا ۲۴ ساعته است، روزهای کاری فارکس از ۱:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران در نیوزلند آغاز و در ساعت ۱:۳۰ بامداد روز شنبه به وقت تهران در غرب آمریکا به کار خود پایان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است این دامنه جغرافیایی از شرقی‌ترین نقطه زمین تا غربی‌ترین بخش آن را شامل می‌شود. با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب ایران، شما می‌توانید در بهترین ساعات معاملاتی فارکس اقدام به خرید و فروش کنید. فارکس بازار بی‌نهایت بزرگی است، تعداد بسیار زیادی از ارزهای دنیا در این بازار مبادله می‌شوند که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به دلار، یورو، پوند، ین و … اشاره کرد. هم‌چنین در این بازار محصولاتی نظیر طلا و نقره نیز داد و ستد می‌شوند. حجم معاملات در فارکس بسیار زیاد است، در حقیقت درصد زیادی از سرمایه موجود در دنیا در این بازار در جریان است.

بازار فارکس

تفاوت اصلی فارکس با استوک یا همان بازار سهام، در محصولات مورد مبادله آن است. در بازار اوراق بهادار این سهام شرکت‌های مختلف است که مورد مبادله قرار می‌گیرد، ارزش‌گذاری سهام نیز با استفاده از قوانین بنیادی و وضعیت اقتصادی شرکت‌ها دچار نوسان می‌شود. این در حال است که در بازار فارکس شما ارزهای مختلف را به یکدیگر تبدیل می‌کنید، به عنوان مثال با استفاده از دلار، مقداری یورو خریداری می‌کنید، سپس اگر ارزش یورو دچار نوسان شود معامله شما وارد سود و یا زیان خواهد شد. ارزشگذاری ارزها در فارکس به وسیله اَبَر بانک‌های جهانی و یا افراد حقیقی انجام می‌پذیرد. در واقع تمامی بنگاه‌های مالی بین الملی به گونه‌ای در فارکس دخیل هستند.

از جمله ویژگی‌های بازار فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. امکان معامله در هر ساعت از شبانه روز و از هر نقطه جغرافیای کره زمین
  2. قابلیت ثبت سفارش به هر دو صورت خرید و فروش (این موضوع در بازار سهام معمولا یک‌طرفه و فقط در بخش خرید است)
  3.  کارمزد کم معاملاتی
  4.  امکان حضور تمامی افراد در دنیا تنه با شرط سنی ورود به هجده سالگی
  5. دسترسی به منابع آموزشی بسیار گسترده و رایگان
  6. امکان سرمایه‌گذاری با حداقل ۱ دلار
  7. عدم وجود قوانین دولتی
  8. نقد شوندگی بسیار بالا، در هر لحظه از شبانه روز شما قادر به خرید و یا فروش ارز مورد نظر خود هستید.

 

معامله در فارکس

چرا بهتر است در فارکس فعالیت کنیم؟

در بازار فارکس شما می‌توانید از اهرم‌های معاملاتی استفاده کنید. به این ترتیب شما می‌توانید از ده تا هزار برابر میزان سرمایه خود، اقدام به معامله کنید. این موضوع می‌تواند کسب سودهای بسیار بالا حتی با کمترین سرمایه را نیز امکان‌پذیر سازد. نکته مهم دیگر برای معامله‌گرانی که در کشورهای با نوسانات پرشمار اقتصادی هم‌چون ایران زندگی می‌کنند این است که کسب درآمد در فارکس اکثرا به واسطه دلار است، بنابراین وجود تورم بالا و نوسانات شدید نرخ ارز نمی‌تواند در میزان سود شما خلل ایجاد کند.

چرا بهتر است در فارکس فعالیت نکنیم؟

روی دیگر فعالیت در فارکس می‌تواند به قدری تلخ باشد که موجب از دست رفتن تمام سرمایه شما شود. اولین نکته منفی در رابطه با فارکس که البته کاملا قابل پیشگیری است، امکان کال مارجین در آن است. به این ترتیب اگر ضرر یک معامله از میزان سرمایه شما بیش‌تر شود (با توجه به حجم بسیار بالای معاملات نوسانات قیمتی زیاد است.) تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد. این موضوع زمانی خطرناک‌تر می‌شود که شما از اهرم‌های معاملاتی استفاده کرده باشید، روی دیگر کسب سودهای افسانه‌ای، ضررهای ده تا هزار برابری خواهد بود.

دومین نکته به منع قانونی معامله در فارکس در ایران بازمی‌گردد، البته طبق قانون معامله‌گران فارکس مجرم شناخته نمی‌شوند و هیچ مشکلی از نظر حقوقی برای آن‌ها ایجاد نمی‌شود، اما در صورتی که با کارگزاری و یا افراد دیگر مرتبط با این بازار به مشکل برخوردید، دولت و نیروهای انتظامی هیچ‌گونه مسئولتی را متقبل نمی‌شوند. این موضوع از آن‌جا حائز اهمیت است که اکثر کارگزاری‌های بزرگ فارکس به دلیل تحریم، حاضر به خدمت‌رسانی به ایرانیان نیستند، کارگزاری‌ خدمت‌رسان نیز اکثرا از اعتبار جهانی کمی برخوردار هستند و ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند.

شروط فعالیت در فارکس چیست؟

بازار فارکس گردش مالی بسیار گسترده‌ای دارد، از این رو هیچ‌کس در دنیا نمی‌تواند به واسطه رانت و یا سرمایه خود روند آن را دستخوش تغییر کند، با این حال این بازار در برابر اخبار سیاسی بسیار حساس است. بنابراین از جمله مهم‌ترین لزومات فعالیت در فارکس کسب دانش تحلیل بنیادی و هم‌چنین پیگیری مدام اخبار اقتصادی و حتی سیاسی است. دومین لازمه فعالیت در این بازار، کسب دانش تحلیل تکنیکال به صورت کاملا حرفه‌ای است. بازار فارکس یک بازار دو طرفه است، بنابراین همیشه فرصت‌های نابی برای انجام یک معامله را در اختیار شما می‌گذارد، اما تنها دانش تحلیل تکنیکال است که می‌تواند بهترین زمان ورود و خروج از یک معامله را به شما نشان دهد.

با استفاده از منابع گسترده فضای مجازی می‌توانید اصول اولیه ورود به دنیای فارکس را فرا گیرید، اما مهم‌ترین معلم شما برای حضور در بازارهای مالی تجربه و مشاهده است. پیش از انجام اولین معامله حتی با کمترین سرمایه ممکن، باید چندین سال بر روی دانش و ذهن سرمایه‌گذار خود کار کنید. حضور سریع و بدون پشتوانه علمی در این بازار نه تنها هیچ سودی را برای شما به همراه ندارد، بلکه می‌تواند سرمایه شما را کاملا از بین ببرد.

 

دیدگاه خود را بگویید