آموزش بورس اوراق بهادار

عرضه اولیه چیست؟! چگونه بخریم و چگونه بفروشیم؟!

عرضه اولیه چیست؟
Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

عرضه‌های اولیه در بورس‌ سهام و حتی ارزهای دیجیتال این روزها محبوبیت بسیار زیادی دارند. سود دهی کم ریسک و با مقدار قابل قبول در کنار عدم نیاز به داشتن سرمایه زیاد از جمله دلایل محبوبیت عرضه‌ های اولیه است. بورس اوراق بهادار ایران نیز سالانه شماری عرضه اولیه را میزبانی می‌کند، به این ترتیب بخشی از معامله‌گران این بازار، تنها در عرضه‌های اولیه شرکت داشته و به کسب سودهای کوچک اما تقریبا بدون ریسک مشغول هستند. در ادامه قرار است بدانیم عرضه اولیه چیست و چگونه در عرضه های اولیه شرکت کنیم و چه زمانی عرضه اولیه خود را بفروشیم.

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه

شرکت‌هایی که مایل به عرضه سهام خود در بازار سرمایه هستند، پس از طی کردن مراحل پذیرش توسط سازمان بورس اوراق بهادار می‌بایست سهام خود را در بازار بورس و یا فرابورس منتشر کنند. عرضه اولیه فارسی شده اصطلاح (IPO (Initial public offering است. این عبارت برای سهام شرکت‌هایی استفاده می‌شود که نخستین بار در بازار اوراق بهادار منتشر می‌شوند. با توجه به اینکه جذب نقدینگی توسط شرکت‌ها در عرضه اولیه نیازمند توجه سهامداران است، معمولا عرضه‌های اولیه با قیمتی کم‌تر از ارزش ذاتی هر برگ سهام قیمت‌گذاری می‌شود، از این رو اکثر عرضه های اولیه سود ده هستند.

آگهی عرضه های اولیه حداقل دو روز کاری قبل از برگزاری عرضه اولیه، توسط سازمان بورس منتشر می‌شود. در این آگهی می‌توان نام نماد، تعداد سهام قابل سفارش و هم‌چنین بازه قیمتی مجاز برای ثبت سفارش را مشاهده کرد. پیش از آغاز عرضه اولیه، کلیه گزارشات مالی شرکت مذکور در سایت کدال بارگذاری می‌شود، بنابراین تحلیل بنیادی سهم توسط سهامداران امکان‌پذیر خواهد بود. اگرچه به دلیل نبود چارت قیمتی، تحلیلگران تکنیکال قادر به انجام تحلیل نخواهند بود.

چگونه در عرضه اولیه شرکت کنیم؟

ثبت سفارش در عرضه های اولیه هم‌چون تمام معاملات در بورس اوراق بهادار، نیازمند دریافت کد سهامداری است. برای دریافت این کد شما می‌بایست به کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار مراجعه کنید. پس از دریافت کد سهامداری شما می‌توانید از طریق پنل معاملاتی کارگزاری اقدام به خرید فروش هر نوع سهام از جمله عرضه های اولیه نمایید.

ساعات ثبت سفارش در عرضه های اولیه متفاوت است، این بازه زمانی توسط ناظر بازار روز عرضه اولیه اعلام می‌شود. این ساعت معمولا بین ۱۰ تا ۱۲ و نیم است. پس از اعلام ساعت ثبت سفارش به پنل معاملاتی کارگزاری خود مراجعه و پس از واریز وجه لازم برای خرید اقدام به ثبت سفارش در نماد مربوطه کنید. توجه داشته باشید که ساعت ثبت سفارش و ویرایش محدود بوده و پیش یا پس از آن قادر به حذف و یا اطلاح سفارش خود نیستید.

نحوه تخصیص عرضه های اولیه در ایران چگونه است؟

با توجه به اقبال گسترده سهامداران به شرکت در عرضه های اولیه، چند سالی می‌شود که در بورس اوراق بهادار تهران از روش بوک بیلدینگ برای ثبت سفارش استفاده می‌شود. در این روش اولویت زمانی برای ثبت سفارشات عرضه اولیه وجود ندارد، در واقع مهم نیست که شما چه ساعتی اقدام به ثبت سفارش کنید، بلکه صف های خرید با توجه به قیمت سفارش چیده خواهد شد. از این رو اگر انجام سفارش در سقف قیمتی اعلام شده انجام شده باشد، حتما در عرضه اولیه شرکت داده خواهید شد و تعدادی سهام دریفات خواهید کرد. با توجه به اینکه در بوک بیلدینگ تمامی سفارش دهندگان در یک قیمت مشمول دریافت سهام می‌شوند، ممکن است تعداد سهام کمتری از سفارش ثبت شده خود را دریافت کنید.

در روش بوک بیلدینگ هر کد بورسی تنها مجاز به یک بار ثبت سفارش است، بنابراین اگر دو بار اقدام به ثبت سفارش کنید یکی از سفارشات شما حذف خواهد شد. لارم به ذکر است کد سهامداری یا همان کد بورسی ارتباطی با کارگزاری نداشته و شما نمی‌توانید از طریق دو یا چند کارگزاری، اقدام به خرید چند باره عرضه های اولیه کنید.

چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم؟

افزایش و یا کاهش قیمت در عرضه های اولیه، هم‌چون تمامی سهم های موجود در بازار سرمایه به عرضه و تقاضا مربوط است. از این رو تا زمانیکه صف خرید عرضه های اولیه ادامه دارد، بهتر است به سهام داری ادامه دهید، پس از آنکه صف خرید از نظر حجم کاهش پیدا کرد و در طرف عرضه تقاضا بیشتر شد می‌توان اقدام به سیو سود کرد. در این این میان ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

  • عرضه های اولیه کوچک تر که نیاز به نقدینگی کمتری دارد معمولا درصدهای بیشتری رشد می‌کنند، از جمله این سهم ها می‌توان به عرضه اولیه دکپسول و یا زشریف اشاره داشت که رشدی بیش از ۱۰۰ درصد به نسبت قیمت عرضه داشتند.
  • برخی از سهم ها پس از متعادل شدن، بازدهی را تحت عنوان بازدهی ثانویه تجربه می‌کنند. البته یافتن سهم های مستعد برای رشد ثانویه تا حد زیادی به قدرت شما در تحلیل و تکنیک تابلوخوانی بستگی دارد.
  • از آن‌جا که عرضه اولیه شرکت های بزرگ نیاز به حجم بسیار زیادی نقدینگی دارند، معمولا بازدهی این نوع عرضه های اولیه کمتر است، با این حال از نظر کمیت، مقدار سود بیشتری برای شما خواهند داشت.

 

 

 

دیدگاه خود را بگویید