آموزش بورس اوراق بهادار

خرید سهم‌ زیر ۱۰۰ تومان؛ یک اشتباه رایج یا یک فرصت ناب برای سرمایه‌گذاری؟!

سهم زیر 100 تومان
Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

اگرچه این روزها با توجه به رشد چند برابری شاخص، سهم های زیر ۱۰۰ تومان کمیاب و یا حتی نایاب شده است، اما هنوز هم می‌توان شرکت‌هایی را پیدا کرد که قیمت آن‌ها پس از افزایش سرمایه و یا به دلیل توقف طولانی مدت به زیر صد تومان رسیده است. اکثر معامله‌گران خرید سهم‌های زیر صد تومان را یک فرصت ناب برای معامله می دانند با این حال برخی نیز معتقد هستند که تنها قیمت ارزان یک سهم نمی‌تواند معیاری برای خرید آن باشد.

چرا قیمت یک سهم به زیر ارزش اسمی آن می‌رسد؟

این موضوع را بیش‌تر می‌توان در دلایل بنیادی شرکت دنبال کرد، دسته اول شرکت‌ها و صنایعی هستند که نتوانند در عملکرد خود پیشرفت داشته باشند و یا بعضا سهام‌داران را متضرر سازند، قیمت سهام این شرکت‌ها در بلند مدت به سمت صفر تومان میل می‌کند. با این حال از آنجا که هیچ کالایی صفر تومان قیمت ندارد در محدوده‌هایی پایین دچار نوسان قیمت می‌شوند.

دسته دوم شرکت‌هایی هستند که بعضا نوعی افزایش سرمای را تجربه می‌کنند، به عنوان مثال سهام بانک تجارت (وتجارت) در سال ۹۸ پس از افزایش ۳۹۰ درصدی سرمایه از محل تجدید ارزیابی در قیمت حدود ۴۵ تومان بازگشایی شد. بنابراین افزایش تعداد سهام یک شرکت می‌تواند قیمت آن را کاهش دهد، هرچند در مسایل بنیادی شرکت از جمله بهبود عملکرد و سود دهی تغییری رخ نخواهد داد.

وتجارت

سهم زیر ۱۰۰ تومان بخریم؟

اگر به سهم‌هایی که طی یک سال اخیر رشدی چند برابری یا به اصطلاح شارپ داشته‌اند نگاه کنیم، در می‌یابیم که این سهم ها اکثرا از قیمتی زیر صد تومان شروع به رشد کرده‌اند و بعضا تا چندین هزار تومان نیز رشد داشته‌اند. البته نکته مهم پیرامون این سهم ها حضور آن‌ها در بازار پایه است، بنابراین احتمال ایجاد رانت و ایجاد قیمت کاذب برای سهم بسیار زیاد است. به هر صورت تجربه نشان داده است که هنگام رشد بازار، سهم‌هایی که زیر ارزش اسمی (در بازار ایران ۱۰۰۰ ریال) هستند به شدت مورد اقبال واقع شده و سودهای خوبی را به سهام‌داران می‌رسانند.

با این حال این موضوع در مورد شرکت‌هایی که پس از افزایش سرمایه به قیمت‌های زیر صد تومان می‌رسد اندکی متفاوت است، در بیشتر مواقع این گونه سهم‌ها زمانی رشد خواهند کرد که دلایل بنیادی و تکنیکالی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. بنابراین پیش از خرید سهم‌های حتی زیر قیمت اسمی، می‌بایست آن را کاملا تحلیل و در موقعیت مناسبی وارد آن سهم شوید. باید توجه داشت که اگرچه رشد این نوع سهم ها معمولا سریع اتفاق می‌افتد، اما به همان میزان نیز در ریزش‌های شارپ شرکت دارند. این موضوع از آن‌جا ناشی می‌شود که به دلیل ارزان بودن سهم تعداد برگه‌های سهم هر سهامدار بسیار زیاد است که می‌تواند صف‌های فروش با حجم ظاهری بسیار بالا (هرچند کم ارزش) را رقم بزند.

جمع بندی:

برای یک معامله‌گر واقعی قیمت یک سهم تنها بخشی از ارزش آن را به نمایش می‌گذارد، بنابراین یک معامله‌گر می‌بایست ارزش واقعی هر سهم را محاسبه و سپس به معامله بپردازد. اکثر سهم‌های زیر صد تومان، ارزشی در همان حدود و حتی کم‌تر از آن دارند. با این حال به صورت کلی می‌توان سهم‌های زیر صد تومان را گزینه‌های مناسبی برای ارزیابی دانست. پیش از انجام هر معامله، نماد مورد نظر را از تمامی ابعاد بررسی کنید، تریدهای بی‌دلیل و تنها بر اثر تصورات و هیجانات چیزی به جز ضرر را برای شما به ارمغان نخواهد آورد.

 

دیدگاه خود را بگویید