ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ چگونه می‌توان از ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد؟

ارز دیجیتال
Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

ارز دیجیتال، رمز ارز و یا کریپتوکارنسی به دسته‌ای از اعتبارات و پول‌های مجازی گفته می‌شود که ساختار و پشتوانه‌ای به جز طلا دارند. ارزهای دیجیتال از فناوری‌های پیشرفته رمزنگاری استفاده می‌کنند، از این رو جعل، سرقت و یا هک شدن آن‌ها بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است. این نوع واحد پولی در هنگام داد و ستد قابل ردیابی نبوده و به صورت ناشناس مورد مبادله قرار می‌گیرد.

ارزهای دیجیتال معمولا بر پایه سیستم پایگاه داده بلاک‌چین فعالیت می‌کنند. این سیستم ذخیره اطلاعات، تعداد بسیار زیادی کپی از اطلاعات موجود را در سرورهای غیر متمرکز و پراکنده نگه داری می‌کند. پس از هر تغییر می‌بایست تمام پایگاه‌های داده به‌روز شوند. از این رو اگر یکی از بلاک‌ها مورد نفوذ و هک قرار بگیرد، با تطبیق داده‌ها بین سایر بلوک‌ها می‌توان به دستکاری شدن اطلاعات پی برد. به عبارت دیگر پس از هر تراکنش بر پایه بلاک چین، داده‌های موجود در سرورهای غیر متمرکز بررسی و مقایسه می‌شوند، از این رو وجود یک خلل و یا تفاوت میان داده‌ها در یکی از سرورها نشان دهنده وجود یک مشکل در اطلاعات است.

نخستین ارز دیجیتال دنیا در سال ۲۰۰۹ و تحت نام بیت‌کوین منتشر شد. این ارز دیجیتال در ابتدا با بهای بسیار ناچیزی فروخته می‌شد اما پس از مدتی و گسترش استفاده از این نوع ارز در میان کاربران، ارزش آن رشدی چند هزار برابری را تجربه کرد و در حال حاضر هر بیت کوین بالغ بر ۱۱ هزار دلار ارزش‌گذاری و معامله می‌شود. از دیگر ارزهای دیجیتال محبوب و پر استفاده می‌توان به اتریوم، ریپل، لایت کوین و بیت کوین کش اشاره کرد.

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال:

کسب درآمد به واسطه ارزهای دیجیتال در دو نوع امکان‌پذیر است، نخست استفاده از دستگاه‌های مخصوص به ماین کردن ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و … و دومین و بهترین راه در حال حاضر سرمایه‌گذاری در بورس این ارزهای دیجیتال است.

ماین کردن یعنی چه؟

همان‌طور که گفته شد ارزهای دیجیتال بر پایه پردازش‌های ریاضی و کامپویتری مبادله می‌شوند، از آن‌جا که پردازش این حجم از اطلاعات به وسیله یک و یا گروهی کوجک از کامپیوتر ها امکان پذیر نیست، تمامی افراد می‌توانند در این فعالیت شرکت داشته باشند. در واقع شما نیز می‌توانید با قراردادن بخشی از قدرت پردازشی کامپیوتر و یا حتی تلفن همراه خود در اختیار مراکز پردازش، به واسطه هر تراکنش موفق مقداری پاداش دریافت کنید.

با توجه به وجود مزرعه‌های ماینینگ، بخش اعظمی از پردازش‌های مورد نیاز برای ارزهای دیجیتال توسط این مراکز انجام می‌شود. هم‌چنین از آن‌جا که تعداد ارزهایی نظیر بیت‌کوین برای ماین کردن محدود و رو به اتمام است، کسب درآمد از این طریق بدون داشتن دستگاه‌های پیشرفته تقریبا غیر ممکن است. گذشته از این انجام پردازش نیاز به انرژی بسیار زیادی دارد، از این رو باید توجه داشت که بخش زیادی از درآمد شما از طریق ماین کردن باید برای پرداخت هزینه برق مصرف شود. البته در کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا که برق ارزان قیمت در دسترس مردم است، ماین کردن بیت کوین می‌تواند یک تجارت واقعا سود ده باشد.

بورس ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجتال نیز هم‌چون سایر ارزها که در بازار فارکس مبادله می‌شوند، از یک بازار بهره‌مند هستند. شما می‌توانید هم‌چون بازار فارکس، این ارزها را خرید و فروش کنید و به وسیله آن کسب درآمد داشته باشید. با توجه به دلایلی که در بالا ذکر شد، امروزه بهترین راه کسب درآمد از ارهای دیجتال فعالیت در بازارهای مالی مخصوص به آن‌ها است. البته باید توجه داشته باشید که فعالیت در این بازارها نیز هم‌چون فارکس ریسک بسیار زیادی دارد و می‌تواند موجب از بین رفتن تمام سرمایه شما شود.

 

 

دیدگاه خود را بگویید