آموزش بورس اوراق بهادار

نکات کلیدی یک معامله موفق؛ چگونه در بورس سهام سود کنیم؟! | قسمت دوم

Avatar
نوشته شده توسط امید بکتاش

همان‌طور که در بخش اول خواندیم، یک معامله موفق در بازارهای مالی از زنجیره‌ای اصول تشکیل شده است که با دانستن آن‌ها می‌توانید شانس خود برای کسب سود را به طرز قابل توجهی افزایش و ریسک معاملات خود را کاهش دهید. در دومین قسمت نیز با پنج نکته کلیدی معامله‌گری آشنا خواهیم شد که اتکا به آن‌ها برای تمامی معامله‌گران ضرروی است.

از دیگران پیروی نکنید

حضور در یک جامعه هم‌چون بازار بورس، روابط گسترده‌ای را میان شما و سایر معامله‌گران ایجاد می‌کند، از سمت دیگر با رشد و رونق شبکه‌های اجتماعی تعداد بی‌شماری گروه و یا کانال اطلاع‌رسانی وجود دارد که هر کدام به نحوی می‌توانند در تصمیم‌گیری شما تاثیرگذار باشد. با این حال پیشنهاد می‌شود در عین توجه و مشورت با دیگر معامله‌گران هرگز سعی نکنید در معاملات خود از آن‌ها و یا شیوه معاملاتی آن‌ها پیروی کنید. بخش زیادی از موفقیت در یک معامله به استراتژی‌های ذهنی و کنترل هیجان معامله‌گران باز‌ می‌گردد و شرایط ذهنی هیچ دو نفری در دنیا مشابه با یکدیگر نیست. از این رو بهتر است خودتان دست به کار شده و مسئولیت معاملاتتان را برعهده بگیرید، این موضوع علاوه بر حفظ روابط دوستانه و اجتماعی شما، می‌تواند موجب افزایش هوش هیجانی و قدرت تحلیل شما شود.

علم معامله‌گری را بیاموزید

تحلیل بازارهای مالی یک علم اکتسابی است، بنابراین تمامی افراد کره زمین می‌توانند به آن تسلط پیدا کنند. البته تحلیل بازارهای مالی علاوه بر جنبه های بنیادی و ریاضی (تکنیکال)، حوزه علم مدیریت ریسک و هوش مالی را نیز شامل می‌شود. پس اگر تاکنون برای کسب علم در این زمینه اقدامی نکرده‌اید، بهتر است مدتی از معامله کردن فاصله بگیرید و فعالیت در بازارهای مالی را به صورت یک علم و کاملا اصولی بیاموزید. منابع زیادی از جمله کتاب‌ها، ویدیوهای آموزشی و نسخه‌های الکترونیکی برای یادگیری در دسترس شما هستند و شما می‌توانید حتی به صورت کاملا رایگان و خودخوان این علم را بیاموزید.

قمار نکنید

مطمئنا در نگاه اول معامله‌گری نوعی قمار به شمار می‌آید، اما باید بگویم که هم‌اکنون این تصور از فعالیت را کنار بگذارید. در بازارهای مالی شانس از اهمیت بسیار کمی برخوردار است (چون هیچ چیز مطلق نیست!) اما یک قمارباز بدون نیاز به تحلیل و صرفا از روی شانس اقدام به قمار می‌کند. دومین و مهم‌ترین تفاوت میان قمار و فعالیت در بازارهای مالی، استراتژی کسب درآمد و سود است، قمارها ممکن از از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بی‌انجامد، اما یک تحلیل‌گر اصول فعالیت خود را مبنی بر دوره‌های طولانی مدت می‌گذارد. یک تحلیل‌گر خوب باید بتواند معاملاتی را به انجام برساند، که تا چند سال از روند سود دهی آن اطلاع داشته باشد.

زیاد معامله نکنید

اگرچه استفاده از معامله‌های کوتاه مدتی یا به اصطلاح اسکالپینگ (اسکلپینگ) و کسب سود در کوتاه‌ترین مدت زمان لذت بخش به نظر می‌رسد، اما این نوع معامله‌گری نمی‌تواند سود دهی مدوام و زیاد شما را تضمین دهد. هم‌چنین در بازارهای مالی با محدودیت دامنه نوسان و یا تعداد معدود معاملات، هم‌چون بازار بورس اوراق بهادار تهران این روش به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین به جای انجام مداوم و کثیر معاملات، بهتر است یک استراتژی با زمان بیش‌تر را داشته باشید تا بتوانید به سودهای بیش‌تر و پایدارتر دست پیدا کنید.

همیشه فعالیت نداشته باشید

گاهی اوقات، معامله نکردن در یک بازار با روند نامشخص می‌تواند ریسک تحمیل ضررهای سنگین را به صفر برساند. بازارهای مالی همیشه فرصت یک معامله خوب و موفق را می‌دهند، اما میزان ریسک موجود در بازار، در روندهای گوناگون بسیار متفاوت است. بنابراین همیشه لازم نیست سبدی لبریز از سهام را داشته باشید، گاهی به خودتان استراحت هید تا بازار شرایط بهتر و قابل پیش‌بینی‌ را به خود بگیرد.

دیدگاه خود را بگویید